Meble gabinetowe


 
pobierz-katalog
kolorystyka-mebli

Meble gabinetowe. Co to są meble gabinetowe?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie w sposób łatwy i oczywisty. Projektowanie gabinetów jako powierzchni biurowej do przyjmowania interesantów, zwłaszcza tych ważnych, stało się wytyczną do projektowania samych przedmiotów znajdujących się wewnątrz tej powierzchni. Gabinet kojarzy się z miejscem dostojnym, miejscem, w którym prowadzi się poważne rozmowy. Z założenia nie może być ono byle jakie, przypadkowe a zwłaszcza takie same jak inne miejsca w biurze. Biurko gabinetowe musi podkreślać wyniosłość wnętrza, natomiast fotel zapewniać maksymalny komfort użytkowania.

Meble gabinetowe – strategiczne wyposażenie biura

Gabinet jest miejscem dowodzenia w każdej firmie. Używając terminologii wojskowej można powiedzieć, że jest to sztab dowodzenia. Główne miejsce podejmowania decyzji o znaczeniu strategicznym. Ten, kto w nim pracuje to dowódca-dyrektor. Gabinet i meble gabinetowe stwarzają też swoiste poczucie miejsca związanego z sacrum. Za drzwi gabinetu wchodzi się z pewną obawą, czasem z uczuciem strachu, z pewną dozą niepewności. Tak jak do świątyni. Nie wypada się spóźniać, wchodzić w stroju nieodpowiednim. Nie jest to pomieszczenie, do którego prowadzą proste ścieżki. Zwykle wejścia broni strażnik-sekretarka ukryta za ladą recepcyjną, uzbrojona w telefon i komputer, które są niczym miecz i tarcza.

Meble gabinetowe i ich rola w firmie

Przedmiotem głównym i najbardziej rzucającym się w oczy jest oczywiście biurko gabinetowe. Meble w gabinecie z reguły mają za zadanie wzmocnić jeszcze bardziej prestiż osoby tam pracującej:
  • Wysokie fotele z oparciem pod głowę podkreślają powagę i wielkość osoby dyrektora.
  • Biurka gabinetowe projektuje się z reguły jako ciężkie, duże bryły w kolorze ciemnym. Typowa kolorystyka to kasztan wenge, orzech ciemny i cała masa zbliżonych odcieni drewna. W XX wieku z mebli bogato zdobionych, pozostałych po poprzednich wiekach projektanci przeszli na formy proste sprowadzające się do kilku płyt takich jak blat i podpory boczne, czyli nogi. I czasami są to płyty zasłaniające osobę siedzącą za stołem od dołu do wysokości blatu, a czasami odsłaniającą ją.
  • Meble gabinetowe, a przede wszystkim biurka, mają za zadanie dodanie wielkości i potwierdzenia ważności funkcji z jaką związana jest osoba pracująca na stanowisku „gabinetowym”.
Przez to przy produkcji mebli gabinetowych nie może być bylejakości. Dlatego materiały użyte do produkcji mebli gabinetowych muszą siłą rzeczy być najlepsze. Duże biurko gabinetowe ma sugerować, że szef ma duuużo pracy. Że wręcz nie wyrabia się na małej powierzchni. Tak jak ogromny samolot musi lądować na duuużym lotnisku.

Krótka historia mebli gabinetowych

Chociaż dzisiaj w latach, które są początkiem XXI wieku wciąż cenimy sobie meble ze względu na ich dekoracyjność i wygląd, to jednak modernizm w poprzednim wieku przyniósł większą zmianę w stosunku do wzornictwa mebli gabinetowych. Do najdonioślejszych należą próby członka grupy De Stijl Gerrita Rietvelda stosującego sprowadzoną do abstrakcji czystą formę, używając podstawowych barw i geometrycznych kształtów. W tą tendencję doskonale wpisują się meble gabinetowe zaprojektowane przez projektantów z Biuro Projekt.

Czym się wyróżniają nasze meble gabinetowe?

Najnowsze meble takie jak gabinet "DDD" to formy proste połączone ze sobą w niebanalny sposób. Znaleźć tam można przechodzenie poszczególnych kolorów w taki sposób, aby pokazać ich trójwymiarowość ich unikalną fakturę. Linia, kształt, układ poszczególnych brył nie jest wytworem bezmyślnej produkcji tak często wytwarzanych jednorazówek. Biurka gabinetowe zaprojektowane są w sposób przemyślany, aby podkreślały wyniosłość wnętrza i zapewniały wygodę podczas pracy. Meble gabinetowe stworzone przez Biuro Projekt sugerują, że nie powstały w wyniku masowej produkcji. Dobór materiałów, ich wysoka jakość to priorytet, na który postawili projektanci. Ten pionierski wysiłek w dziedzinie mebli podejmowany był z myślą o stworzeniu przedmiotów, które nie są wytwarzane masowo, a raczej jako unikatowe, stworzone dla pojedynczej osoby dla jej indywidualnych potrzeb. Równocześnie meble te nadają całemu otoczeniu indywidualny wyraz oraz wpływają na szerszą skalę: na pracę, na dom, na środowisko człowieka. Meble gabinetowe przywołują myśli o człowieku i otaczającym go świecie sugerują przemysł i inżynierię, a także europejskie upodobanie do amerykańskości, do świata drapaczy chmur i do nowych pomysłów.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo wygodne fotele i biurka gabinetowe, zaprojektowane w sposób stylowy i ergonomiczny. Swoją ofertę kierujemy do klientów z terenu Trójmiasta, głównie Gdańska i Gdyni jednak chętnie dostarczymy fotele i biurka gabinetowe w dalsze rejony. Zapraszamy do współpracy.